EMELŐGÉP FELÜLVIZSGÁLATOK
- Járművekre szerelt emelők,
- Személyek emelésére szolgáló gépek, amelyeknél fennáll a több mint 3 méter magasból történő leesés veszélye.
Egyéb jogszabályok alapján veszélyesnek minősülő emelőgépek, tehát szintén szükséges a munkavédelmi üzembe helyezésük:
A vizsgálatok gyakoriságát alapvetően az emelőgépek vizsgálati csoportszáma határozza meg. Az időszakos vizsgálati csoportszámot a napi átlagos használati idő és a terhelés függvényében kell meghatározni.
A helyszíni vizsgálat után jegyzőkönyv készül, mely a megállapításokat, feltárt hibákat, hibák kijavítására javaslatot és a megfelelőség minősítését tartalmazza.
Üzembehelyezést megelőző vizsgálat
Az előzetes vizsgálat során vizsgálni kell különösen, hogy rendelkezésre állnak-e a létesítést végzők (tervező, kivitelező) nyilatkozatai, a munkavédelmi követelmények kielégítését bizonyító mérési eredmények, a munkaeszközre vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatok, tanúsítványok, a szükséges hatósági engedélyek, az üzemeltetéshez szükséges utasítások.
A megfelelőségi nyilatkozatra vonatkozó – kivéve a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatot – előírt rendelkezéseket kell alkalmazni a veszélyes munkaeszköz és technológia újraindítása, áttelepítése esetén is.
Veszélyes munkaeszközt, technológiát, annak munkavédelmi üzembe helyezéséig az üzemeltető munkáltató próba- vagy kísérleti jelleggel – kizáró jogszabályi rendelkezés hiányában – legfeljebb 180 nap időtartamra üzemeltetheti.
A 180 napos próbaüzem az emelőgépek tekintetében csak speciális esetben értelmezhető, azaz csak akkor, ha az emelőgép első üzembe helyezését megelőzően speciális, tehát nem tényleges munkavégzési körülmények közötti üzemeltetésről van szó. Így tehát kizárt annak a lehetősége, hogy pl. egy építési toronydarut minden építkezésen csak próbaüzem jelleggel helyezzenek üzembe, aminek az időtartama nem haladja meg a 180 napot.
Az Mvt. 82. § (1) szerint a felügyeletek munkavédelmi bírságot (ennek összege 50 000 Ft-tól 10 000 000 Ft-ig terjedhet) alkalmaznak az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó követelmények teljesítését elmulasztó, és ezzel a munkáltatóval szemben, ha a 21. §-ban meghatározott feltételek szerinti munkavédelmi üzembe helyezést elmulasztották.
Munkavédelmi üzembe helyezés
Veszélyes lehet az a munkaeszköz, munkafolyamat vagy technológia, amelynél a munkavállalók egészsége, testi épsége megfelelő védelem hiányában súlyos károsító hatásnak lehet kitéve.
Veszélyes munkaeszköznek minősül továbbá – a munkavédelmi üzembe helyezés szempontjából – a 87. § 11. pontja alapján, illetve a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter rendeletében meghatározott, valamint a hatósági felügyelet alá tartozó munkaeszköz (Mvt. 21. § (2), Vhr. 1/a. melléklet).
A foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter rendeletében meghatározott egyes veszélyes munkaeszközök üzembe helyezésének további felétele az adott munkaeszköz vizsgálatán alapuló megfelelőségi tanúsítvány (Mvt. 21. § (5), Vhr. 1/b. melléklet).
Tevékenységek
- Emelőgép ügyintéző szolgáltatás végzése
- Üzemeltetési dokumentációk naprakész vezetése
- Üzemi csoportszám szerinti besorolás megállapítása
- Vizsgálati terv készítése
- Helyszíni vizsgálatok elvégzése
- Hiányzó gépkönyvek, dokumentációk pótlása
- Piktogramok, biztonsági jelzések pótlása
- Emelőgépek, teherfelvevőeszközök időszakos vizsgálata
- Emelőgépek, emelőszerkezetek, munkavédelmi üzembe helyezése
Vizsgálatok
a) Gépi hajtású emelőgépek (targonca) felülvizsgálatai
- Szerkezeti vizsgálat
- Fővizsgálat
- Biztonságtechnikai felülvizsgálat
b) Gépi hajtású emelőgépek (kivéve targonca) felülvizsgálatai
- Szerkezeti vizsgálat
- Fővizsgálat
- Biztonságtechnikai felülvizsgálat
c) Kézi hajtású emelőgépek felülvizsgálatai
- Szerkezeti vizsgálat
- Fővizsgálat
- Biztonságtechnikai felülvizsgálat